ISE 2019 – nasze wrażenia

Podsumowanie roku 2018 w sklepie videoprojektor24
Grudzień 20, 2018
BenQ GV1 kompaktowy projektor LED zapewnia wolność transmisji
Październik 4, 2019

 

ISE 2019 pokazała nam nowe, ekscytujące produkty. Zauważyliśmy, że obecny trend zmierza coraz bardziej w kierunku wyświetlaczy i projektorów laserowych o wysokiej intensywności. Kolejnym ważnym tematem jest współpraca.

Oprócz zewnętrznych narzędzi do współpracy, takich jak system Barco ClickShare, interaktywne wyświetlacze są coraz częściej wyposażane w zintegrowane oprogramowanie do współpracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik otrzymuje sprzęt w postaci wyświetlacza oraz oprogramowanie w postaci narzędzi do współpracy z jednego źródła.

 

Panasonic

W przypadku projektorów laserowych tendencja  zmierza do „coraz jaśniejszego” i „bardziej kompaktowego”. Do tej pory projektory laserowe oscylowały wokół jasności 10.000 lumenów. Teraz zaprezentowano projektor z 50.000 lumenów i laserowym źródłem światła. Panasonic PT-RQ50K jest również wyposażony w rozdzielczość 4K. Dzięki temu projektor Panasonic jest pierwszym adresem, do którego mogą być kierowane indywidualne projekcje o dużej intensywności. Jak widać na zdjęciu, Panasonic PT-RQ50K może być umieszczony na ramie co pozwala na zintegrowanie z innymi projektorami. Poprzez Edge Blending i Stacking można uzyskać ponad 100.000 lumenów.

 

Przyciągającym wzrok punktem kulminacyjnym była kolorowa ściana projekcyjna, na którą rzutowano również obrazy. Za pomocą wbudowanej w ścianę kamery widzowie przed kamerą byli filmowani i „malowani olejem” przez oprogramowanie. Osoby te pojawiły się w kadrze obrazu jako obrazy olejne. W ten sposób efekt AHA odniósł bezpośredni skutek. Sam obraz został wyświetlony za pomocą wydajnego projektora laserowego wyposażonego w nowy układ optyczny Ultra-Short Throw. Meritum optyki polegała na tym, że obraz jest przesyłany z boku projektora. Oznacza to, że projektor może być montowany równolegle do obrazu i nie musi być ustawiany względem powierzchni projekcyjnej.

 

Epson

Przekonujące było również stoisko firmy Epson. W szczególności pod względem projekcji indywidualnej wyróżniały się projektory o dużej intensywności. Wcześniej projektory 3LCD z technologią laserową były dostępne w klasach mocy do 25.000 lumenów. Nowy model EB-L20000U firmy Epson wypełnia lukę pomiędzy 15.000 a 25.000 lumenów. A mogą być jeszcze jaśniejsze!  dzięki modelowi EB-L30000U. Oferuje moc 30.000 lumenów. Nazewnictwo nowych projektorów, są one oparte na mocy światła urządzeń, co wcześniej nie miało miejsca.

 

Oprócz jasności, rozdzielczość była drugim ważnym aspektem nowych projektorów Epson. Wraz z modelem EB-L12000Q  producent zaprezentował swój pierwszy w pełni rozwinięty projektor 4K. Wcześniej stosowano tylko technologię 4K-Ehacement, co nadal ma miejsce w przypadku mniejszych projektorów instalacyjnych.

 

Viewsonic

Na stoisku ViewSonic pojawiły się nowe, ciekawe produkty dla wszystkich zainteresowanych urządzeniami do przetwarzania obrazu wszelkiego rodzaju. Od wyświetlacza, poprzez monitor, aż po projektor, było coś dla wszystkich grup. Jednak i tutaj wyróżniało się kilka urządzeń. Z projektorami ViewSonic pojawiły się dwie nowości z segmentu kina domowego. ViewSonic X10-4K, kompaktowy projektor 4K z źródłem światła LED i wszechstronnymi funkcjami multimedialnymi. Oprócz atrakcyjnego obrazu, ViewSonic X10-4K przekonuje również głośnikami (głośniki Harman/Kardon). Dzięki temu ViewSonic X10-4K jest wszechstronnym systemem rozrywki domowej.

 

Dzięki wewnętrznym głośnikom nie jest wymagany nawet system surround. Dzięki optyce krótkiego rzutu można go również umieścić w pobliżu ekranu. Moc światła o wartości 2400 lumenów jest również na nowym wysokim poziomie dla projektorów LED. Pakiet jest uzupełniony o inteligentne funkcje.

 

 

Kolejną nowością jest ViewSonic X100-4K. Jest to również projektor 4K z źródłem światła LED. Jest on jednak bardziej przeznaczony do instalacji stacjonarnej, co jest łatwo zauważyć, gdy spojrzeć na jego rozmiar w porównaniu do X10-4K. Jednak ViewSonic X100-4K jest dobrze umiejscowiony, jeśli chodzi o funkcje instalacyjne. Posiada 1,2-krotny zoom, co jest rzadkością w projektorach LED, a nawet funkcję przesunięcia obiektywu +/- 25% w poziomie i +/-65% w pionie.

 

Pod względem jakości kolorów sięga 125% przestrzeni barw Rec. 709, którą łatwo było zobaczyć na zdjęciu. Z 2400 lumenami oferuje również atrakcyjną moc światła. A jeśli chodzi o kontrast, nie ustępuje również w interakcji z HDR. Dźwięk ViewSonic X100-4K również nie został zlekceważony. Dzięki dwóm 20 watowym głośnikom, również firmy Harman/Kardon, można już teraz odtwarzać atrakcyjne doznania dźwiękowe. A clou jest znowu temat „Smart TV” w postaci aplikacji i kompatybilności asystenta głosowego.

 

 

ViewSonic IFP (Interaktywne panele płaskie) to kolejny punkt  stoiska ViewSonic na ISE. Dostępne modele mogły być testowane na żywo. Różne serie różnią się na przykład technologią dotykową. Tutaj możesz wybrać pomiędzy tańszą wersją w podczerwieni, gdzie obszar dotykowy jest skanowany przez siatkę podczerwieni na panelu, lub funkcją pojemnościowego dotyku z technologią InGlass. Funkcja dotykowa jest umieszczona pomiędzy szybą a panelem, co skutkuje znacznie węższą i gładszą ramą.

Wiele ekranów ViewSonic IFPs ma teraz jedną wspólną cechę – oprogramowanie myViewBoard. Jest to interaktywne oprogramowanie oparte na chmurze. Umożliwia udostępnianie programu ViewSonic IFP różnym grupom użytkowników. Możesz przechowywać zawartość w chmurze i wybrać numer z powrotem na innym IFP i mieć pod ręką wszystkie dane. ViewSonic IFPs w połączeniu z oprogramowaniem myViewBoard stanowią doskonałą podstawę do cyfrowej pracy w firmach lub szkołach.

 

 

 

Casio

Japoński producent zaprezentował na tegorocznym ISE  większy wybór nowych projektorów. Oprócz modeli z serii Superior  (Casio XJ-S400UN, Casio XJ-S400U, Casio XJ-S400WN, Casio XJ-S400W), w serii Advanced zapowiedziano również nowe hybrydy. Są to Casio XJ-F211WN, Casio XJ-F21XN, Casio XJ-F101W i Casio XJ-F11X. „Związek”z poprzednimi modelami jest wyraźnie widoczny w ich nazwach. Modele są jednak zdecydowanie ulepszone.

Pojawiły się kolejne innowacje w dziedzinie projektorów ultra krótkiego rzutu. Zaprezentowano tu również trzy nowe modele. Casio pozostaje jednak nadal na poziomie WXGA dla projektorów UST pod względem rozdzielczości. Nowe urządzenia to modele Casio XJ-UT352WN, Casio XJ-UT352W i Casio XJ-UT312WN.

 

 

 

 

Optoma

Stoisko Optomy w tym roku poświęcone było wyświetlaczom i ścianom LED. Wielkość stoiska znacznie wzrosła w 2019 r. w porównaniu z 2018 r. Nie bez znaczenia były również duże instalacje ścienne z diodami LED. Powierzchnia stoiska oferowała również znacznie więcej miejsca na rozwiązania. Dobrym przykładem jest obszar dla graczy. Komputery zostały umieszczone przy kilku stołach, przy których grano w gry na żywo. Obraz każdego komputera PC był wyświetlany równolegle na ekranie przez projektor w widoku quad. W ten sposób publiczność może śledzić różnych graczy.

Jeśli chodzi o ściany LED, Optoma wprowadziła różne warianty pikselowe. W zależności od zastosowania można podziwiać ściany o rozstawie pikseli od 1,5 mm do 3,9 mm. W zależności od zastosowania mogą być one stosowane w różnych obszarach. Instalacja ścienna LED, która najbardziej przykuła uwagę na stoisku, została zainstalowana na dużej ścianie, takiej jak ta w foyer firmy lub hotelu.

 

Oprócz projektorów, dla których Optoma w coraz większym stopniu opiera się na technologii laserowej, ISE 2019 oferowała doskonałą platformę do prezentacji nowych interaktywnych płaskich ekranów Optoma. Dzięki nim Optoma wkracza teraz w kwitnący biznes interaktywnych wyświetlaczy. Skupiliśmy się tu oczywiście na pracy interaktywnej i współpracy. Pierwszym krokiem było zaprezentowanie trzech wyświetlaczy w różnych rozmiarach: Optoma OP861RK+, Optoma OP751RK+ i Optoma OP651RK+.

 

 

 

Hitachi

Podobnie jak w latach ubiegłych, Hitachi zaprezentowało stoisko ISE, które koncentrowało się na rozwiązaniach z projektorami i wyświetlaczami Hitachi. W tym roku cyfrowa kręgielnia na małej przestrzeni zrobiła na widzach duże wrażenie. Powierzchnia kręgielni, umiejscowione kręgle i bandy pokazane poniżej zostały pokazane przez projektory. W tym przypadku kule były wykonane z tworzywa sztucznego. W porównaniu z tradycyjną kręgielnią, w ten sposób zaoszczędzono 2/3 wielkości. Takie rozwiązanie jest praktycznym przykładem możliwego zastosowania, ponieważ może być realizowane w ośrodku wypoczynkowym, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań rekonstrukcyjnych.

 

BenQ

W tym roku tajwański producent zaprezentował na swoim stoisku serię wyświetlaczy o specjalnym kształcie. Zostały one zaprezentowane bezpośrednio jako rozwiązanie dla powierzchni sklepowej, gdzie są odpowiednie do reklamy i informacji cenowej.

 

Jeśli chodzi o projekcję, BenQ wystawił interesującą instalację mapującą, która pokazała, jak można pracować z różnymi kolorami i motywami nawet na małej powierzchni. Szczególnym wyzwaniem była trójwymiarowa reprezentacja w interakcji z mapowaniem na małej powierzchni.

 

Sony

Stoisko Sony było wyraźnie zdominowane przez ogromną ścianę ekspozycyjną. Kryształowy system wyświetlaczy LED przekonał do siebie silną jasnością i doskonałym kontrastem. W tym rozmiarze nie może nie stać się magnesem dla widzów. Oprócz Display Wall skupiono się na różnych rozwiązaniach w połączeniu z wyświetlaczami i kamerami Sony. Obszary wystawiennicze poświęcone były takim tematom jak rozwiązania korporacyjne i edukacyjne.

 

Komentarze są wyłączone.