Wszystko na temat odpowiedniego projektora na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej

Epson EH-TW7300 – Twój świat kina domowego 4K
Kwiecień 8, 2018
Nowe projektory laserowe marki Epson
Sierpień 26, 2018

Mistrzostwa świata znów stoją u naszych drzwi. Jeżeli we wcześniejszych sezonach lub przed wcześniejszymi mistrzostwami nie zaopatrzyliśmy się w projektor do oglądania piłki nożnej teraz nadszedł właściwy czas. Czas z przyjaciółmi przed dużym ekranem jest zdecydowanie fajniejszy niż przed małych rozmiarów telewizorem.

Podczas zakupu takiego projektora należy jednak zwrócić uwagę na parę istotnych punktów. Specjalnie dla Ciebie szczegółowo je omówiliśmy.

 

Projektor na Mistrzostwa – na co powinienem zwrócić uwagę?

Na co musisz zwrócić uwagę wybierając projektor do oglądania  piłki nożnej? Jakie cechy musi posiadać projektor? Ja

ka technologia jest najlepsza w projekcji piłki nożnej? Jakie są przydatne funkcje? Możesz dowiedzieć się tutaj!

 

Strumień światła (lumeny) Lumen

Jasność jest kluczowym kryterium w doborze projektora do oglądania piłki nożnej, ponieważ używamy go zazwyczaj w salonie lub w słabym świetle na tarasie. Nie jest to więc typowy projektor do kina domowego, które można całkowicie zaciemnić.

Aby uzyskać rozsądną jakość obrazu z projektorem w salonie, nie powinna ona oferować mniej niż 3000 lumenów. Projektor LCD jest nieco jaśniejszy przy porównywaniu wartości na papierze w porównaniu do projektora DLP. Jest to związane z technologią.

Wybierając moc światła rzutnika piłkarskiego wszystko zależy od tego, gdzie chcesz go użyć. W salonie, który można lekko przyciemnić za pomocą rolet lub żaluzji, zwykle wystarcza od 3000 do 4000 lumenów, aby uzyskać jasny obraz.

Jeśli chcesz obejrzeć mecz piłki nożnej na tarasie, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Najlepiej jest jeśli Puchar Świata lub turniej odbywa się po drugiej stronie globu, wtedy u nas jest noc. Wtedy możesz wyświetlać mecze na przy pomocy projektora o natężeniu 3000 lumenów. Ponieważ jednak w tym roku Mistrzostwa Świata odbywają się mniej więcej w naszych szerokościach geograficznych, mamy popołudniowe warunki oświetleniowe. W tej sytuacji należy przyciemnić obszar wokół projektora i ekranu. Najlepiej jest to zorganizować w pawilonie z ciemnymi tkaninami lub namiocie. Projekcja wtedy może odbywać się również w ogrodzie. Wtedy będziemy mieli też wystarczająco miejsca dla widzów. W przypadku tej aplikacji projektor powinien zapewnić co najmniej 4500 lumenów.

 

Rozdzielczość    Aufloesung

Rozdzielczość to także punkt, którego nie należy lekceważyć. Dziś jesteśmy standardowo przyzwyczajeni do rozdzielczości Full HD. Niezależnie od tego, czy mamy telewizor z płaskim ekranem w salonie, w sypialni czy w kuchni, oferuje on dziś przynajmniej rozdzielczość Full HD.

Ponieważ piłka nożna jest zazwyczaj emitowana jako sygnał telewizyjny, warto w tym przypadku być dobrze zorientowanym. Ponieważ prawdopodobnie użyjesz projektora nie tylko do oglądania piłki nożnej, a również do filmów, gier i innych materiałów, dlatego nie oszczędzaj na rozdzielczości!

Zwykle zaleca się rozdzielczość Full HD lub WUXGA, w której działa rozdzielczość Full HD. Różnica jest tylko w rozdzielczości pionowej. Podczas gdy Full HD działa z 1920 x 1080 pikseli, WUXGA oferuje 1920 x 1200 pikseli. Dzięki tym dwóm rezolucjom projektor uzbrojony jest nie tylko do oglądania piłki nożnej, ale także do rozrywki domowej.

Oczywiście, jeśli masz nieco wyższy budżet i jesteś gotowy na nadchodzącą epokę 4K, możesz użyć rozdzielczości 4K lub rozdzielczości 4K UHD. W płatnej telewizji piłka nożna będzie wyświetlana w najbliższej przyszłości w jakości 4K, co jest szczególnie interesujące dla fanów piłki nożnej.

 

Przegląd rozdzielczości

HD ready 1280 x 720 Pixeli
WXGA 1280 x 800 Pixeli
Full-HD 1920 x 1080 Pixeli
WUXGA 1920 x 1200 Pixeli
4K-UHD 3840 x 2160 Pixeli
4K 4096 x 2160 Pixeli

 

ZłączaHDMI

Jeśli chodzi o interfejsy najważniejsze jest to, żeby projektor miał wejście HDMI. Ponieważ bez względu na to, czy korzystasz dziś z odbiornika satelitarnego, odbiornika telewizji kablowej czy dekodera telewizji internetowej, wszystkie one mają wyjście HDMI. Zapewnia to najlepszą jakość transmisji i dostarcza oprócz obrazu również i dźwięk. Jednak bardziej sensowne będzie wyprowadzenie dźwięku  przez odbiornik AV z oddzielnymi głośnikami, ponieważ głośniki projektora są mniej wydajne.

Oprócz HDMI można zwrócić uwagę również na port VGA lub YUV, o którym mowa, jeśli chodzi o sygnały analogowe. Połączenie wideo Cinch (żółte) byłoby ostatecznością, ponieważ jakościowo pozostawia ono wiele do życzenia.

Jeśli odbierasz obraz telewizyjny nie z odbiornika, ale z komputera, połączenie DisplayPort lub USB-C będzie kolejnym sposobem przesyłania wysokiej jakości obrazu oprócz HDMI.

 

Beamer_anschliessen_

 

Więcej na temat złącz i możliwości połączeniowych znajdziesz TUTAJ

 

 

 

 

 

 

 

Technologie

Technologie

 

Technologia projektora, jak już zostało nadmienione w przypadku jasności, również ma decydujący wpływ na jakość obrazu. Dlatego może mieć znaczenie, jaką technologię wybierasz.

 

 

 

 

3LCD

Technologia 3LCD zapewnia naturalną reprodukcję kolorów, jaką znamy na przykład z telewizora lub monitora. Przy szybszych ruchach pokazuje wyraźny i ostry obraz. Dzięki tak zwanym kolorowym wyjściom świetlnym (CLO), projektory LCD są zawsze jasne, niezależnie od tego, czy obraz jest biały, czy kolorowy. Jeśli jednak siedzisz zbyt blisko ekranu, możesz zauważyć lekkie migotanie.

 

 

DLP

Technologia DLP oferuje szczególnie dobrą prezentację pikseli, dlatego trudno rozpoznać migotanie nawet na mniejszych odległościach. Technologia ta  oferuje możliwość dostosowania rozdzielczości 4K-UHD nawet w bardziej kompaktowych i atrakcyjnych cenowo projektorach. Ponadto wiele projektorów DLP ma możliwości 3D, co może mieć znaczenie dla fanów kina domowego. Jeśli chodzi o jasność projektora, zazwyczaj znajduje się ona nieco poniżej projektora LCD, ponieważ koło kolorów zużywa część światła. Dlatego sensowne jest użycie nieco większej mocy świetlnej.

 

 

Inne technologie

Oprócz technologii LCD i DLP dostępne są również projektory z technologią SXRD, technologią LCOS i technologią D-ILA. Jednak odgrywają one niewielką rolę w projektorze do piłki nożnej, ponieważ są coraz częściej stosowane w projektorach kina domowego lub specjalnych projektorach instalacyjnych. Projektory kina domowego Sony SXRD oferują jednak możliwość gry w piłkę nożną w salonie, gdy pomieszczenie jest zaciemnione.

 

 

Features

 

 

 

 

 

 

Funkcjonalność

Oprócz wymienionych cech przeróżne funkcje mogą również mieć wpływ na przydatność rzutnika do oglądania piłki nożnej. Zwłaszcza jeśli chodzi o instalację, elastyczna optyka i przesunięcie obiektywu oferują lepsze warunki.

 

Elastyczna optyka

Moc soczewki projektora często zależy od ceny. Być może znasz ten problem z aparatów fotograficznych. Tani projektor zwykle ma tylko zoom 1.1 lub 1.2x. Dzięki temu masz dość ograniczony wybór odległości od projektora do ekranu. Jednak projektor z elastyczną optyką oferuje zoom od 1,6x do 2,1x. Dzięki temu jesteś znacznie bardziej elastyczny przy wyborze odległości od projektora do ekranu lub przy wyborze rozmiaru ekranu.

 

 

Przesunięcie obiektywu (Lens-Shift)Lens_Shift

Jeśli chodzi o wyrównanie obrazu na ekranie, przesunięcie obiektywu jest warte każdych pieniędzy. Umożliwia przesunięcie obrazu w pionie i, w razie potrzeby, w poziomie, bez przesuwania i pochylania projektora. Zwłaszcza podczas instalacji na suficie funkcja Lens-Shift ma tę zaletę, że można przesunąć obraz bardziej w dół, a projektor pozostaje wyżej pod sufitem. Nawet jeśli straciłeś trochę wysiłku podczas montażu, a projektor nie znajduje się dokładnie w punkcie wcześniej zmierzonym, możesz to poprawić dzięki rozsądnemu przesunięciu obiektywu.

 

 

 

Wireless

 

Transmisja bezprzewodowa

Ilość projektorów zapewniających bezprzewodową transmisję obrazu, która nadaje się do transmisji piłkarskich, jest stosunkowo niska. Klasyczna sieć WLAN, jaką znamy z telewizora, nie jest jeszcze tak zaawansowana w projektorze, że zapewnia niezbędną siłę transmisji. Dlatego w tym przypadku pozostaje tylko przekazywanie sygnału telewizyjnego z punktu do punktu. Epson EH-TW6700W i Epson EH-TW9300W są jednymi z niewielu projektorów, które mają zintegrowanyodbiornik WLAN.

 

Oprócz zintegrowanego rozwiązania firmy Epson istnieją inne rozwiązania zewnętrzne, z których można korzystać w przypadku większości projektorów. Należą do nich na przykład zestaw celexon Expert HDMI WHD30M.

Odległość do pokonania może wynosić do 30 m, w zależności od warunków zewnętrznych. Więc jeśli nie chcesz ciągnąć długiego kabla HDMI z satelity lub kabla w salonie do projektora na tarasie, celexon WHD30M jest całkiem praktyczną alternatywą.

Oprócz sygnału bezprzewodowego z klasycznego odbiornika, możesz także polegać na transmisjach na żywo z Internetu, pod warunkiem, że siła transmisji jest odpowiednia. W takim przypadku rozwiązaniem byłoby przesyłanie treści za pośrednictwem Miracast. Standard Miracast przesyła sygnały wideo do 1080p z kompatybilnego urządzenia, takiego jak tablet lub smartfon, do odbiornika. Funkcja ta już być wbudowana w projektor, np. zmodernizowany  Epson EB-2255U lub poprzez adaptery MHL, takie jak Acer MWA3.

 

 

Frame Interpolation (Przeliczanie obrazu pośredniego)

Jeśli chodzi o szybkie gradienty obrazu, pośrednie obliczanie obrazu jest korzystne dla projektora. Bez tak zwanej interpolacji klatek często występuje niewielki efekt rozcierania obrazu związany z szybkimi ruchami na obrazie, które są łatwo rozpoznawalny w piłce nożnej. Wstawiając obliczone zdjęcia pośrednie, obraz wydaje się znacznie płynniejszy.

 

 

3D

 

3D

Dla typowych projektorów przeznaczonych do oglądania tylko piłki nożnej funkcja 3D jest zbędna. Jednak jeśli chcemy później wykorzystać projektor do oglądania filmów wygląda to już inaczej. W takim przypadku ma to sens, aby upewnić się, że projektor obsługuje technologię 3D. Należy powiedzieć, że wybór projektorów 3D w zakresie technologii DLP jest znacznie większy niż projektorów LCD.

Jeśli chcesz kupić projektor 4K z technologią DLP, wybór urządzeń obsługujących technologię 3D jest znacznie mniejszy niż projektorów Full-HD!

 

 

 

 

 

Fussball_Beamer_Vergleich

Porównanie projektorów

W poniższym porównaniu znajdziesz modele, w zakresie do 4-5 tysięcy

 

 

 

 

 

blog1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4K_Auswahl (1)Porównanie projektorów 4K

Jeśli chcesz używać projektora nie tylko jako rzutnika do piłki nożnej, ale także do użytku w kinie domowym, warto rozważyć zakup projektora 4K.

Poniżej przedstawiamy kilka modeli, które nawet w niezupełnie zaciemnionym pomieszczeniu zapewniają dobry obraz.

 

 

 

blog2

 

 

 

 

 

Komentarze są wyłączone.